Fethiye Belediye Meclisi ilk toplantısı yapıldı

30 Mart Yerel Seçimleri sonrası Fethiye Belediyesi ilk olağan meclis toplantısı yapıldı. Belediye Meclis salonunda gerçekleşen toplantıya CHP, AKP ve DP’li Meclis üyeleri tam kadro katıldı.

Fethiye Belediye Meclisi ilk toplantısı yapıldı
Fethiye Belediye Meclisi ilk toplantısı yapıldı
Bu içerik 2386 kez okundu.
Advert

Fethiye Belediyesi’nin ilk olağan toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Meclis 1. ve 2. Başkan Vekillikleri Başkan Behçet Saatcı’nın talebi üzerine 1 CHP ve 1 AKP üyeden seçildi. 1. Başkan Vekilliği'ne CHP'li üye Fercan Akçin, 2. Başkan Vekilliği'ne ise AKP'li üye Durmuş Arıcan oy birliği ile seçildi. Meclis Katip Üyelikleri'ne ise CHP'li üye Ahmet Selim Yücel ve AKP'li üye Turgay Öztürk oy birliği ile seçildi.

 

Komisyon üyeleri de seçildi

Meclis toplantısın 5. gündem maddesinde ise Belediye Encümen Üyeleri belirlendi. CHP’den Ahmet Selim Yücel, AKP grubundan Turhan Kovancı, DP’den ise Allattin Yıldırım encümen üyeliklerine seçilen isimler oldu. İhtisas komisyonlarının oluşturulmasıyla ilgili gündem maddesinde de komisyon üyeleri belirlendi. Plan ve Bütçe Komisyonu'na CHP'li üyeler Yücer Börekçi, Mert Demir ve Funda Gürol ile AKP'li üye Turgay Öztürk ve DP'li üye Nurkaya Gündoğdu oy birliği ile seçildi. İmar Komisyonu'na CHP'li üyeler Zafer Doğan, Ali Karaisaoğlu ve Yücer Börekçi ile AKP'li üye Bekir Eser ve DP'li üye Mehmet Sezgin oy birliği ile seçilirken, Tarife Komisyonu'na CHP'li üyeler Mustafa Koyuncu, Ali Karaisaoğlu ve Fercan Akçin ile AKP'li üye Arif Coşkun ve DP'li üye Hasan Yöntem seçilen isimler oldu. Diğer İşler Komisyonu'na CHP'li üyeler Funda Gürol, Nalan Nurhat ve Zafer Doğan ile AKP'li üye Ahmet Ali Dim ve DP'li üye Mete Atay seçildi. Denizcilik Komisyonu'na CHP'li üyeler Recep Şatır, Nalan Nurhat ve Mert Demir ile AKP'li üye Onat Akdu ve DP'li üye Besir Pehlivan seçilirken, Turizm Komisyonu'na CHP'li üyeler Ünsal Erişgen, Hüseyin Nebioğlu ve Recep Şatır ile AKP'li üye Halil Doğan ve DP'li üye Mehmet Ünsal oy birliği ile seçilen isimler oldu. Çevre, Sağlık Komisyonu'na CHP'li üyeler Funda Gürol, Nalan Nurhat ve Ali Karaisaoğlu ile AKP'li üye Durmuş Arıcan ve DP'li üye Alaattin Yıldırım seçildi. Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu'na CHP'li üyeler Mert Demir, Talat Ersoy ve Mustafa Koyuncu ile AKP'li üye Ahmet Ali Dim ve DP'li üye Mehmet Yılmaz Cesur seçildi. Engellilerle ilgili düzenlemeleri devam ettirecek olan Engelliler Komisyonu'na CHP'li üyeler Mustafa Koyuncu, Fercan Akçin ve Yücer Börekçi ile AKP'li üye Bekir Eser ve DP'li üye Mete Atay oy birliği ile seçilirken, Tarım Komisyonu'na seçilen isimler ise CHP'li üyeler Ali Karaisaoğlu, Atabey Akgün ve Yücer Börekçi ile AKP'li üye Turhan Kovancı ve DP'li üye Hasan Yöntem oldu.

 

5355 sayılı mahalli idare birlikleri kanunu uyarınca Akdeniz Belediyeler Birliği’ne Belediye Meclis Üyeleri arasından CHP grubundan Nalan Nurhat, AKP grubundan Hilal Günay, DP grubundan ise Nurkaya Gündoğdu oy birliği ile seçildi. Tarihi Kentler Birliği Tüzüğü’nün 9. Maddesi uyarınca CHP'li üye Funda Gürol temsilci olarak oy birliği ile seçildi. Ege Belediye Birliği Tüzüğü’nün 8. Maddesi uyarınca Ege Belediyeler Birliği’ne temsilci olarak CHP'li üye

Mustafa Koyuncu oy birliğiyle seçildi. 6183 sayılı amme alacakları tahsili usulü hakkındaki kanunun “satış ve satış komisyonları” başlıklı 90. Maddesindeki hükmüne göre oluşturulacak olan Taşınmaz Mal Kıymet Takdir ve Satış Komisyonu üyeliğine ise CHP'li üye Yücer Börekçi seçildi.

 

11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6289 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun uyarınca Belediyede sözleşmeli ve 627 sayılı devlet memurları kanununa bağlı olarak çalışan personellerin ücretlerinde iyileştirme yapılması amacıyla sosyal denge sözleşmesi imzalanması için Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesi de oy birliği ile geçen maddeler arasındaydı.

 

Taşınmaz Mallar ile ilgili ortaya çıkabilecek hatalı devir ve paylaştırma işlemlerinin; 5018 sayılı kamu mali yönetimi kontrol kanununun 45. Maddesi, 5393 sayılı belediye kanununun 75. Maddesi ve konu ile ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre düzeltme ve devir işlemlerinin yapılması konusunda Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesi ise oy çokluğu ile kabul edildi.

 

4 Madde komisyona gönderildi.

İlçemiz sınırları içerisinde kalan Yat Limanı ve İskelelerin 2014 Mali Yılı Belediye Gelirleri ve Harçlarına İlişkin Tarife Cetveli'ndeki ücretlerinin revize edilmesinin görüşülmesiyle ilgili gündem maddesi tarife komisyonuna, 2014 Yılı Mahalli İdareler Genel Seçiminden sonra Büyükşehir İlçe Belediyesine dönüşen Belediyemizin 2014 Mali Yılı Belediye Gelirleri ve Harçlarına İlişkin Tarife Cetveli'nin yeni statülerin dikkate alınarak revize edilmesiyle ilgili gündem maddesi Tarife Komisyonu'na oy birliği ile gönderildi.

 

2014 Yılı Mahalli İdareler Seçiminden sonra Büyükşehir İlçe Belediyesi'ne dönüşen Belediyemizin 2014 Mali Yılı Bütçesi'nin yeni statülerin dikkate alınarak revize edilmesiyle ilgili gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi.

 

2013 yılı Belediye Başkanı Faaliyet raporunun görüşülmesiyle ilgili gündem maddesi ise bir diğer meclis toplantısına ertelendi.

 

Mehmet Yılmaz Cesur başkan yardımcılığına tekrar atandı. Belediye Meclis Toplantısı'nın her ayın ilk iş günü yapılmasıyla ilgili madde oy birliği ile kabul edilirken, Belediye Meclisi’nin 2014 Yılı Toplantı Döneminde izinli sayılacağı ay ise oy birliği ile Ağustos ayı olarak belirlendi. Gündem maddeleri içerisinde yer alan maddelerden 3 tanesi meclis bilgilendirme içeriyordu. Fen İşleri Müdürlüğü’ne Mete Karacadağ, Saatcı’nın Başkan Yardımcılığı'na ise Mehmet Yılmaz Cesur’un atanmasıyla ilgili Başkan Saatcı meclisi bilgilendirdi. Aynı zamanda 2013 yılı idare ve kesin hesabı denetim komisyonu raporu Nurkaya Gündoğdu tarafından okunarak, meclise bilgilendirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda