Vatandaşlar HDP binasını bastı (Video)

Muğla'nın Fethiye ilçesine teşkilat açan Halkların Demokratik Partisi'nin(HDP) ilçe binasına yürümek isteyen guruba polis müdahale etti. Polis teşkilat binasının bulunduğu sokağı güvenlik çemberine alırken, topluluk çatılardan söktükleri kiremitlerle HDP binasını taşladı. Yaklaşık 3 saat süren gerginlik itfaiye ekipleri tarafından HDP tabelası ve bayrağının indirilmesi ile son buldu.

Vatandaşlar HDP binasını bastı (Video)
Vatandaşlar HDP binasını bastı (Video)
Bu içerik 15714 kez okundu.
Advert

Fethiye'de HDP'nin bugün yapmayı planladığı ilçe örgütü teşkilat  binasının açılışını engellemek için bir grup tarafından sosyal medya üzerinden organizasyon tertiplendi. Açılışı engellemek isteyen yüzlerce kişi sağanak yağmura rağmen Salı Pazarı meydanında toplanarak HDP binasına doğru yürümeye başladı. Açılışın yapılmaması ve HDP tabelasının indirilmesini isteyen grup Dispanser Sokak üzerinde slogan atarak yürüdü. Polis ekipleri HDP binasının bulunduğu 501 Sokak üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Çevik kuvvet ve panzerlerin hazır bekletildiği sokağın girişi de barikatlarla kapatıldı. Barikatlar önünde polisle konuşan grup parti tabelasının indirilmesini istedi. Olumsuz cevap almaları üzerinde zaman zaman harareti yükselten grup barikatları yıkarak parti binasına saldırmak istedi.

HDP BİNASI TAŞLANDI

Bu sırada binaların çatılarına çıkan bazı vatandaşlar çatılardan söktükleri kiremitlerle HDP binasına saldırdı. Camları kırılan HDP binasının tabelası da atılan kiremitler sonrasında hasar gördü. Bir grup vatandaş ise HDP teşkilatının bulunduğu binanın en üst katına çıkarak içeri girmeye çalıştı. Elindeki sopayla camları kıran ve tabelaya vurmaya çalışan gruba polis müdahale etti. Bu sırada ellerinde Türk bayrakları ile bir başka grup tabelayı indirmek için HDP binasının yan kısmından girişimlerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI SORUMLULUĞU ÜSTLENDİ

Bu sırada olay yerine gelen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık gruba sakin olmaları ve dağılmaları konusunda uyarılarda bulundu. Kaymakam'ı dinlemeyen kalabalık polis ekiplerinin üzerine yürümeye devam etti. Kalabalığı sakinleştirmek için bu defa Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı olay yerine geldi. Kalabalığa HDP bayrağının ve tabelasının indirileceği yönünde söz veren Saatcı, onlardan alanı boşaltmalarını istedi. Tabela indirilmeden eylemlerini bitirmeyeceklerini açıklayan grup taşkınlığına devam etti.

HDP TABELASI İNDİRİLDİ, YERİNE TÜRK BAYRAĞI ASILDI

Bunun üzerine Muğla Emniyet Müdürü ile görüşme yapan Saatcı, sorumluluğu üzerine aldığını belirterek HDP binasının bulunduğu sokağa itfaiye ekiplerini getirtti. Yaklaşık 3 saat devam eden gergin ortam HDP tabelasının indirilmesi ile son buldu. Parti binasından sökülen parti tabelası itfaiye ekipleri tarafından yere atıldı. Yere düşen tabelayı kalabalığa vermeye çalışan bir kişi polis ekipleri tarafından engellendi. Bu sırada HDP bayrağını yakmak isteyen bir kişi de polis tarafından engellendi. Tabelanın indirilmesi ve yerine Türk bayrağı asılmasının ardından kalabalık sorunsuz bir şekilde dağıldı. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor