Turizm bölgesi Çalış'ın çehresi değişiyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan ve şehrin önemli turizm bölgelerindan olan Çalış'ın çehresi değiştiriliyor. Kuş cennetine kadar olan bölümdeki sazlıklar iş makineleri tarafından sökülürken, tur tekneleri için iskeleler inşa edildi.

Turizm bölgesi Çalış'ın çehresi değişiyor
Turizm bölgesi Çalış'ın çehresi değişiyor
Bu içerik 2734 kez okundu.

Fethiye Körfezi’nde kirliliğin önüne geçilmesi için 2011 yılında Devlet Su İşleri tarafından Murt Deresi Islah Projesi hazırlandı. 12 Milyon 703 bin 450 TL bedelle Adil Gülseren firmasına ihale edilen projeye 2012 yılı sonunda başlandı. 18 kilometre uzunluğundaki dere, başlangıçta 30, diğer bölümlerde 25 metre genişliğinde beton duvarlar içine alındı. Dere aracılığıyla taşınan çamurun körfeze ulaşmaması için çökertme havuzları inşa edildi.

 

Ayrıca ulaşımın kolay sağlanması için dere üzerine 10 ayrı köprünün yapımına başladı. Proje kapsamında Fethiye'nin turizm bölgesi Çalış'ta da ıslah çalışmaları yapılıyor. Islah çalışmasının ilçede turizm sezonunu olumsuz etkilememesi için Çalış bölgesindeki düzenlemelere hız verildi. Kuş cennetine kadar olan bölümdeki sazlıklar iş makineleri tarafından sökülürken, tur tekneleri için iskeleler inşa edildi.

 

Çalış bölgesine gelerek çalışmaları yerinde inceleyen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, projenin ilçede yürüyen en önemli devlet yatırımlarından biri olduğunu söyledi. Turizm sezonu gelmeden projenin Çalış ayağının tamamlanmasını istediklerini kaydeden Çalık,

“Çalış, Ölüdeniz’den sonra Fethiye’nin ikinci büyük turizm alanı. Yeni sezona çehresi yenilenmiş ve değişmiş olarak girmesinin olumlu etkiler yaratacağını umut ediyoruz. Sezon başlamadan kuş cenneti olarak bilinen yerden başlayan ve Çalış Plajı boyunca devam eden bölgeden çıkabilirsek bölgenin çalışmalardan olumsuz etkilenmemesini sağlarız. Derenin körfeze bağlandığı bölümdeki kuş cenneti doğal haliyle kalacak. Ayrıca dere üzerine Çalış’taki tur teknesi ve botlar için iskeleler yapılıyor. Bu iskeleler protokollerle belediyeye verilecek. Bölgenin peyzaj düzenlemesini de belediye yapacak.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)