AKUT ekipleri Yılanlı'da tatbikat yaptı

Muğla bölgesinin AKUT ekipleri, Yılanlı mevkiinde Doğada Arama eğitimi ve tatbikatı için buluştu.

AKUT ekipleri Yılanlı'da tatbikat yaptı
AKUT ekipleri Yılanlı'da tatbikat yaptı
Bu içerik 886 kez okundu.
Advert

Ülkemizde illerimiz içeresinde üç operasyonel, iki kuruluş aşamasında olmak üzere toplam beş ekibi ile  AKUT Arama Kurtarma ekip yoğunluğu acısından en şanslı il olan Muğla bölgesinin ekipleri, üç günlük eğitim ve tatbikat gerçekleştirdi.

 

İstanbul AKUT Merkezden gelen 1 Eğitmenin, 8 asistanın gözetiminde yapılan çalışmalara Marmaris ekibinden 9, Bodrum ekibinden 25, Fethiye ekibinden 7, Milas biriminden 2, Muğla biriminden 7 olmak üzere toplam 60 gönüllü katıldı.

 

2 günlük teorik ve uygulamalı eğitimlerde, ormanlık arazide 10 cm den küçük objelerin bulunması, gırid arama, pusula ve harita kullanarak birden çok hedefe ulaşma gibi eğitimler yapıldı.  Sonrasında 2 ayrı ekip oluşturan gönüllüler, birebir arazide, 2 ayrı bölgede ki kayıp olduğu belirlenen şahısların bulunması için arama tatbikatı yaptı.

 

Konu hakkında kamp sorumlusu Eğitmen Serkan KAYA ‘’ Bizim bölgelerimizin iç eğitimlerinden birisini gerçekleştirdik. Bölge ekiplerimizin bireysel ve birlikte yapacakları operasyonlarda ki kabiliyetlerini artırmayı ve ekiplerin birbirlerini tanımasını amaçlayan bir eğitimdi. Birebir arazide kaybolmuş bir çocuk ve bir yetişkinin kayıp olduğunu varsaydık. Arkadaşlarımıza bu doğrultuda sabah saat 04.30 da, gerçek bir operasyonda olduğu gibi, operasyon ihbarı verdik. Gönüllülerimiz yağışlı, soğuk ve gece şartlarında başarılı bir çalışma yaparak kayıp şahısları buldular

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor