Sinemada 50 yıl: Aytekin Çakmakçı

Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri Komitesi'nin davetlisi olarak Fethiye'ye gelen usta yönetmen Aytekin Çakmakçı, öğrencilerle eğitim çalışması için bir araya geldi.

Sinemada 50 yıl: Aytekin Çakmakçı
Sinemada 50 yıl: Aytekin Çakmakçı
Bu içerik 2329 kez okundu.

Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri kapsamında yapılacak olan '-18 Liselerarası Kısa Film Yarışması' öncesi, öğrencilerle teknik ve teorik atölye çalışmasında bulunan Çakmakçı, öğrencilerin oldukça heyecanlı olduğunu dile getirdi. Sinemanın en ince ayrıntılarını öğrencilerle paylaşan Çakmakçı "Bu işi kaç yaşında yaparsanız yapın, bakmakla görmek arasındaki farkı mutlaka ayırt etmek zorundasınız. Her zaman 'görmek' eyleminin peşinde olan bir sinema tutkunu, mutlaka başarıyı yakalayacaktır" dedi.

Tatar Ramazan, Arabesk, Düttürü Dünya, Avrupalı, Muhsin Bey gibi Türk Sineması’nın en önemli eserlerinin görüntü yönetmenliğini yapan, Aytekin Çakmakçı Fethiye'de öğrencilerle buluştu. Fethiye Uluslararası Kültür ve Sanat Günleri kapsamında yapılacak olan '-18 Liselerarası Kısa Film Yarışması' öncesi, öğrencilerin daha iyi film yapmaları için düzenlenen eğitim çalışmasına 14 liseden 70 öğrenci katıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde (FBKM) düzenlenen atölye çalışmalarına, okul öğretmenleri de büyük ilgi gösterdi.

Çakmakçı, sinemanın en ince ayrıntılarını öğrencilere aktararak, deneyimlerini paylaştı. Sinemaya dair her türlü ayrıntının püf noktalarını öğrencilere anlatan Çakmakçı "En iyi film doğru görüntülerin toplamıdır. Güzel dil, doğru görüntü, senaryo, dekor, ışık ve daha birçok ayrıntıyı eğer doğru yaparsanız 'en iyi film' sizin demektir. Her zaman dolu olanın peşinden gitmeliyiz. Bu işi kaç yaşında yaparsanız yapın, bakmakla görmek arasındaki farkı mutlaka ayırt etmek zorundasınız. Her zaman 'görmek' eyleminin peşinde olan bir sinema tutkunu, mutlaka başarıyı yakalayacaktır. İstediğiniz gibi görmeye başlarsanız, farkındalığı yaratmış olacaksınız. Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sinemaya olan tutkuları ve heyecanları oldukça yüksek. Liseli arkadaşlarımızın güzel işler çıkaracağına inanıyorum" dedi.

FBKM'nde yapılan atölye çalışmalarının ardından Aytekin Çakmakçı ve öğrenciler Kayaköy ve Ölüdeniz'de saha çekimleri yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)