Antik tiyatro gecikmeye girdi

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde bulunan Roma döneminde yapılan ve Bizans döneminde arena olarak kullanılan, Türkiye'nin denize yakın en eski tiyatrosu olan Telmessos'un restorasyonu gecikti.

Antik tiyatro gecikmeye girdi
Antik tiyatro gecikmeye girdi
Bu içerik 1295 kez okundu.
Advert

Fethiye'nin tarihine ışık tutan en önemli eserler arasında bulunan Likyalılar döneminde M.Ö. 2'nci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Telmessos Antik Tiyatrosu'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tiyatronun Romalılar döneminde arenaya dönüştürülen bölümleri sökülürken, sahne meydanında da Likyalılar dönemini yansıtacak değişiklikler yapıldı. 3 bin kişi oturma kapasiteli antik tiyatro, seminer, konser ve tiyatro gösterileri yapılabilecek şekilde tasarlandı. Türkiye'de denize en yakın antik tiyatro olma özelliğiyle dikkati çeken tarihi yapı ilçenin turistik gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacak hale getiriliyor.

Tiyatronun ihalesi Kültür Varlıklarının Röleve, Restorasyon, Restitüsyon Projeleri, Sokak Sağlıklaştırma, Çevre Düzenleme Projeleri ve Bunların Uygulamalarıyla Değerlendirme, Muhafaza, Nakil İşleri ve Kazı Çalışmalarına İlişkin Mal ve Hizmet Alımlarına Dair Yönetmelik'in 24. maddesine göre belli istekliler arasında 11 Haziran 2012 tarihinde yapıldı. 5 bin yıllık geçmişi bulunan, 6 bin kişi kapasiteli Telmessos, 4 milyon 550 bin liraya bir firma tarafından restore edilen tiyatronun  600 gün içinde bitirilmesi hedefleniyordu.Fakat, Kültür ve Turizm eski bakanı Ertuğrul Günay tarafından başlatılan bakım ve onarım çalışmaları gecikmeye uğradı. Mart ayında bitirilerek turizm sezonunda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması beklenen tiyatronun restorasyonun turizm sezonu sonuna bitirileceği açıklandı.

Telmessos Antik Tiyatrosu'nun 1994-98 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıktığını hatırlatan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Türkiye'de denize bu kadar yakın başka bir antik tiyatro bulunmadığını söyledi. Yenileme çalışmalarının bazı teknik aksaklıklar yüzünden gecikeceğini belirten Çalık, "Restorasyon projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın finansörlüğünde 2012 yılının eylül ayında başlatıldı. Mart 2014'te bitmesi planlanıyordu. Ancak kamulaştırma ve proje tadilatlarından dolayı 2014 turizm sezonu sonunda biteceğini tahmin ediyoruz. Restorasyon bittiğinde burada sürekli canlı etkinlikler olacak. Tatil köylerinde kalıp şehir merkezine hiç inmeyen turistlerin burayı mutlaka görmek isteyeceğini tahmin ediyoruz. Bu sayede Fethiye içindeki esnafımız da bu yoğunluktan nasiplenecektir." diye konuştu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor