Fethiye için gurur ameliyat

Fethiye ilçesinde bulunan devlet hastanesinde Muğla'da ilk defa kapalı böbrek ameliyatı gerçekleştirildi. Yapılan ameliyat sonrasında böbreklerindeki taş alınan hasta ertesi gün taburcu edilerek gündelik hayatına geri döndü.

Fethiye için gurur ameliyat
Fethiye için gurur ameliyat
Bu içerik 3254 kez okundu.
Advert

Henüz sınırlı sayıda uygulanan yöntem, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Fethiye Devlet Hastanesi'nde uygulanmaya başlandı. Üroloji Uzmanları Dr. İnan Alışır ve Dr. Sedat Gök koordinesinde Muğla'da ilk kez Retrograd Intrarenal Cerrahi (RIRC) yöntemi ile kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı. Yapılan ameliyat sonrasında hasta 1 gün sonra taburcu edildi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Üroloji Uzmanı Dr. İnan Alışır, ağrısız ve hasta açısından son derece konforlu bir yöntem ile yapılan ameliyat sonrası iyileşme sürecinin kısaldığını ve gündelik hayata dönüşün kısa sürede sağlandığını aktardı. Bu ameliyat yönteminde 2,5 mm çapında endoskopik bir cihaz olan Fleksibl Üreterorenoskop ve taş kırıcı lazer cihazı kullanıldığını belirten Alışır, "Fleksibl Üreterorenoskop ile doğal idrar kanalından girilerek herhangi bir kesi, kanama olmadan böbreğe kadar ulaşılmakta ve böbrek içindeki taşlar bu ince Fleksibl Üreterorenoskopun içinden geçen lazer ile kırılıp parçalanmaktadır. Muğla ilinde yalnızca hastanemizde yapılabilen bu ameliyat sayesinde, birçok böbrek taşı hastasının artık Antalya veya Izmir’e gitmelerine gerek kalmamıştır." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)