Çevreci bisikletler daha da çevreci oldu

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ‘Gücümüz Sizden Enerjimiz Güneşten’ sloganıyla çevreci bisikletleri yeni teknoloji ile tanıştırdı.

Çevreci bisikletler daha da çevreci oldu
Çevreci bisikletler daha da çevreci oldu
Bu içerik 2361 kez okundu.
Advert

Yılın sekiz ayı güneş gören Muğla'nın Fethiye ilçesinde geri dönüştürülebilir atıklar güneş enerjisi ile çalışan bisiklerle toplanacak. Fethiye Belediyesinin başlattığı proje ile Türkiye'de örnek olma özelliği taşıyan bisikletli atık toplama araçlarına güneş enerjisi panelleri takıldı. Hem sürücüsünü güneşten koruyan paneller hemde bisikletin çalışması için gereken elektrik enerjisini depoluyor. Gücümüz Sizden Enerjimiz Güneşten adı verilen proje ile Fethiye Belediyesi, ilçenin 15 mahallesinde güneşten yararlanarak dönüştürülebilir atıkları toplayacak.

 

Güneş enerjisi panelli çevreci bisikletler hakkında bilgiler veren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı,  çevresel konularda Türkiye'ye örnek olmaya devam edeceklerini söyledi. Fethiye Belediyesi'nin Bakanlığın çevre teşekkürünü ve çevre ödülünü boşuna almadığını her konuda ispat ettiğini anlatan Saatcı, belediyenin çevre biriminin Türkiye'de ses getirecek pek çok projesinin olduğunu tekrarladı.

Saatcı, "Burada beraber çalışmış olduğumuz arkadaşlarımızın çabası ve birimler arası diyalogla Fethiye'ye çevresel bisikletlerimizi hediye etmiştik. Bunlar elektrik ile şarj edilen akülü araçlarımızdı. Şimdi ise aküsünü üstündeki güneş panelinden aldığı enerji ile dolduruyor. Verimli olduğu takdirde bunu çoğaltacağız. Bu anlamda yapabileceğimiz elimizde on adet araç var. Bunların hepsini inşallah güneş paneline çevireceğiz. Buda bizim nereye doğru gittiğimiz göstergesidir.” şeklinde konuştu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda