Reklamı Geç
24 Haziran Seçim Sonuçları

Fethiye Erbil arasında ilk ticari anlaşma sağlandı

Türkiye’deki büyük şirketlerin yeni pazarlar arama yolunda Irak’a girmesi ve yeni yatırımlara başlanırken Fethiye –Erbil arasında ilk ticaret ortaklığı yapıldı. Fethiye Marina şirketi ile Irak’tan Desire Şirketi arasında ortaklık sözleşmesi imzalanarak Irak ve Fethiye arasında ticaret başlatıldı.

Fethiye Erbil arasında ilk ticari anlaşma sağlandı
Fethiye Erbil arasında ilk ticari anlaşma sağlandı
Bu içerik 1480 kez okundu.
Advert

Turizm pazarını genişletmek isteyen Fethiyeli turizmciler şimdi de ırak pazarına yöneldi. Iraklı turistlerin Fethiye'ye gelmesini sağlamak amacıyla Fethiye ile Erbil arasında ticari ve turizm ortaklık anlaşması sağlandı. Erbil Başkonsolosluğu’nun onayı ile başlayan ticari faaliyetler kapsamında Desire Şirketi Sahibi Saman M. Rasool Fethiye’ye geldi.

Burada incelemelerde bulunan ve ikili görüşmeler yapan Rasool, yeni ortaklıkla ilgili açıklamalarda bulundu. Saman M. Rasool ziyaret esnasında Türkiye ve Irak arasında günden güne büyümekte olan ticaret hacmine dikkat çekti. Irak’la ilgili Türkiye'de bazı önyargılar olduğuna işaret eden Rasool, ön yargıların yine Türk şirketler tarafından kırıldığını kaydetti. Türkiye’den şirketlerin Irak'ta dev yatırımları sorunsuz gerçekleştirebildiklerini ifade eden Desire Şirketi Sahibi Saman M. Rasool, "Irak’ta sanıldığı gibi ne bir huzursuzluk, ne bir karışıklık, ne de sorun bulunmaktadır. Üstelik iki ülkenin sınır komşusu olması, Erbil’e vizesiz giriş-çıkış iki ülke arasındaki ticaretin önümüzdeki dönemde daha da fazla gelişmesine olanak sağlayacaktır. Ben de Türkiye’nin başlıca turizm merkezi olan Dünyanın gözbebeği Ölüdeniz’e sahip Fethiye’yi yakından tanımak, ticaret olanaklarını araştırmak üzere buradayım.” dedi.

Fethiye Marina Sahibi Mesut Bölük de Fethiye’den Irak’a uzanan ilk şirket olduklarını söyledi. Erbil’de vize sorunu olmadığını ve 3 dakikada gümrüğü geçebildiklerini açıklayan Bölük, şöyle konuştu: "Can ve mal güvenliği için endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. İnşallah büyük Irak Pazarı’na bizlerde daha çok girer ve payımızı alırız. Desire ile Fethiye Marina arasında düzenlenen sözleşme kapsamında Türkiye Irak arasında otel kiralama, havaalanında karşılama, seyahat grupları düzenleme, araç kiralama, otellere yerleştirme, uçak bileti temin etme ticari işlemleri karşılıklı düzenlenecek.”

Iraklı şirket yetkilileri Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı da ziyaret ederek yeni ticari bağlar kurulması için görüşmelerde bulundu.  FTSO yetkilileri de yakın zamanda Erbil'e ticari bir ziyaret gerçekleştireceklerini ve Fethiye- Irak arasında ticaret köprüsü oluşturulabileceğini açıkladı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor