Reklamı Geç
24 Haziran Seçim Sonuçları

Domuz avı turizmi çiftçiye yarayacak

Fethiye’de çiftçilerin ve turizmcilerin baş belası haline gelen yaban domuzları için, av merakı olan turistler devreye girecek. Köylünün arazisine, Ölüdeniz’de turizmcinin otelinin bahçesine kadar inen yaban domuzları hem zarar veriyor hem de korku.

Domuz avı turizmi çiftçiye yarayacak
Domuz avı turizmi çiftçiye yarayacak
Bu içerik 5618 kez okundu.
Advert

AK Parti Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Ali Türkan, Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İzzet Bolatkan’ı ziyaret etti. % 68’i orman olan Muğla’daki doğal yaşam ile ilgili karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı ziyarette Türkan, Fethiyeli çiftçilerin kabusu haline gelen yaban domuzları için av turizmini dile getirdi. Ziyarette konuşan Türkan, son yıllarda pek çok çiftçinin ürününü yaban domuzlarından koruyabilmek adına türlü zahmetlere girdiğini ancak; sayıları her geçen yıl artan yaban domuzlarının sürüler halinde tarlaları işgal ettiğini, zaman zaman da yerleşim yerlerini tehdit ettiğini aktardı. 
İSABET OLDU
Başkan Türkan’ın domuz avı turizmiyle ilgili talebini olumlu karşılayan Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İzzet Bolatkıran, özellikle Almanya, Avusturya; İtalya gibi ülkelerden av turizmine yönelik yoğun bir başvurunun olduğunu dile getirdi. Bolatkıran, “Belirlenen koşullarda ve denetime tabi olarak gelen bu avcı turistler sayesinde hem kurumumuz, hem turizmcimiz, hem köy tüzel kişilikleri hem de çiftçimiz kazançlı çıkıyor. Halen Ula İlçemizde av yapan turistleri, buradan sonra Fethiye’ye yönlendirerek çiftçimizin de sıkıntısını mümkün olduğu kadar gidermiş oluruz” şeklinde konuştu.

BİR TAŞLA İKİ KUŞ
Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün av turizmi ile ilgili belirlediği esaslar doğrultusunda, Merkez Av Komisyonu’nunca belirlenen fiyat tarifesine göre günlük ücretlerini ödeyen turistler, kendileri için belirlenen sınırlarda ev yapabiliyor. Avcılar her bir domuz için ise diş uzunluğu baz alınarak belirlenen tarifeyle Orman Bakanlığı ve köy tüzel kişiliklerine de ciddi oranda döviz bırakıyor. Turizm maksatlı diğer harcamalar ile Yaban domuzlarından büyük zarar gören çiftçilerin de kazancı hesaplanınca domuz avı turizminden hiç de azımsanmayacak rakamlar ortaya çıkabiliyor.
Öte yandan, Ölüdeniz’de özellikle Belceğiz’de otellerin bahçesine, yol kenarlarındaki çöplere kadar inen yaban domuzları zaman zaman korku veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşkadı ismi değişiyor
Beşkadı ismi değişiyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor
Seydikemer Yüksekokulu'nun temeli atılıyor