Yürüyüşe çıktılar dağda mahsur kaldılar

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yürüyüşe çıktıkları sırada yağmura yakalanıp dağda mahsur kalan biri Alman turist 6 kişi jandarma ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yürüyüşe çıktılar dağda mahsur kaldılar
Yürüyüşe çıktılar dağda mahsur kaldılar
Bu içerik 2155 kez okundu.

Fethiye'de doğa yürüyüşü için sabah saatlerinde yola çıkan 11 kişilik kafile Babadağı'nın eteklerindeki Akbel mevkiine gitti. Rehber Ali İhsan Emre rehberliğindeki grup, endemik bitkileri görmek için Mendos dağına doğru ilerledi. Bu sırada etkili olan sağanak yağmur yürüyüş yapan turist kafilesini olumsuz etkiledi. Yağmurla birlikte Alman Kayser Kerstın isimli turistin ayağında nukseden ağrı kafilenin işini iyice zorlaştırdı. Grup üyelerinin yardımı ile yürüyemeyecek hale gelen Alman turist Gökben köyü yakınlarındaki Dere Ağzı mevkiine getirildi. Bu kez de dolu ve sise yakalanan grup üyelerinden 6'sı dağda mahsur kalırken diğerleri inmeyi başardı. Mahsur kalan Alman turist Kayser Kerstın ile birlikte Özlem Zengin, Mert Okçu, Ömür Çizme, Mustafa Bodur ve rehber Ali İhsan Emre jandarmadan yardım istedi. Yardım talebi ile harekete geçen ekipler cep telefonu sinyallerinden mahsur kalan 6 kişinin bulunduğu bölgeyi öğrendi. Garnizon Komutanı Binbaşı Faruk Akıncı komutasındaki jandarma ekibi, bölgeyi bilen Gökben Köyü'nden Servet Karadereli rehberliğinde Dere Ağzı mevkiine hareket etti. İlk olarak Özlem Zengin, Mert Okçu, Ömür Çizme, Mustafa Bodur ve Ali İhsan Emre'yi dağdan indiren jandarma, daha sonra Kayser Kerstın için kurtarma çalışması başlattı. Yaklaşık 2 saat tek başına kurtarılmayı bekleyen Kerstın'e saat 19.30 sıralarında ulaşıldı. 1 kilometre boyunca sarp ve eğimli arazide jandarma tarafından taşınan Kerstın, operasyona destek veren AKUT ekibine teslim edildi. Alman turist Kayser Kerstın ile birlikte Mert Okçu ve Ömür Çizme ambulansla hastaneye götürülerek tedaviye alındı.

10 kişi ile birlikte doğa yürüyüşü yapmayı planladıklarını söyleyen grup rehberi Ali İhsan Emre, yağmur ve sis nedeniyle yürüyüşü tamamlayamadıklarını açıkladı. Emre, yaralı turisti dağdan indiremeyince jandarmadan yardım istediklerini ifade ederken AKUT Ekip lideri Ersin Gür de operasyona jandarmaya destek vermek için katıldıklarını aktardı. Yabancılar başta olmak üzere yürüyüşe çıkan vatandaşların bu tip durumlarda 156'yı aramalarını isteyen Gür, jandarmanın elindeki imkanlarla mahsur kalanların yerini bu şekilde tespit edebildiğini söyledi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık