Her isteyen ıslak mendil bastırıp dağıtamayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuz ile otel, ulaşım, restoran ve kişisel bakım yapan yerlerde ücretsiz olarak verilen kolonyalı mendillerde kullanım koşullarına dair bilgilendirme bulunacak. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası(FTSO) da Fethiye'deki işletmelere ürünlerini kozmetik ruhsatı olan yerlerden almaları konusunda uyardı.

Her isteyen ıslak mendil bastırıp dağıtamayacak
Her isteyen ıslak mendil bastırıp dağıtamayacak
Bu içerik 3495 kez okundu.

 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu tarafından 'Hizmet Su­numunda Yer Alan Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz' yayınlandı. Bakanlık tarafından yayınlanan kılavuz ile yemek, konaklama, ulaşım, kişisel bakım hizmetleri gibi sektörlerde hizmet esnasında sunulan kozmetik ürünlere yeni düzenleme getirildi. Buna göre ıslak mendil, sabun, şampuan, duş jeli, saç kremi, masaj yağı gibi ürünlerin ambalajının üzerinde içerik, üretici, kullanım, saklama ve dayanıklılığına dair bilgiler ile ürüne özel uyarıların yer alması gerekiyor. Yayınlanan bu kılavuz Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan FTSO yönetimini harekete geçirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan FTSO Başkanı Akif Arıcan, turizm sezonu öncesinde otel, restoran ve hamam işletmecilerinin konuya dikkat etmelerini istedi. Yeni düzenlemeye uymayan işletmelerin ciddi para cezalarıyla karşılaşabileceğini aktaran Arıcan, olası bir ceza durumunda kış sezonunu durgun geçiren işletmelerin sezona rahat bir başlangıç yapamayacağını söyledi.

Hizmeti sunumu sırasında verilen ıslak mendil, sabun, şampuan, duş jeli, saç kremi ve vücut losy­onu gibi ürünlerde içerik, üretici, kullanım, sak­lama ve dayanaklılık bilgilerinin ambalaj üzerinde yer alması gerektiğini ifade eden Arıcan şöyle konuştu: "Ayrıca ürünlerin Sağlık Bakanlığı’nca denetlenen kozmetik üretim ruhsatı olan yerlerde üretilmesi gerekmektedir. Söz konusu ürünleri müşterilerine ücretsiz veren otel, lokanta ya da ulaşım firmalarının, bunları kendi adına ürettirmesi halinde ve üretici ya da malı tedarik ettiği firmayı Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu bildirmesi gerekme­ktedir. Bu hususlara uygun olmayan ürünler, yasal ol­mayan ürünler olarak değerlendirilmekte olup, Bakanlıkça yapılacak denetimlerde cezalara maruz kalınabilecektir. Söz konusu ürünleri müşterilerine ücretsiz olarak sunan odamız üyesi otel, restoran, hamam, sauna, ulaşım firmaları gibi işletmelerimizin konuya daha duyarlı yaklaşmasını istiyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Mutluluğun fonu antik kentler oldu
Kaybolan Meslek: Kalaycılık
Kaybolan Meslek: Kalaycılık