Öğrencilerin nefesiyle cam boruları semazene çeviriyor

İstanbul'dan Muğla'nın Fethiye ilçesine gelen cam üfleme ustası Veysel Gümüş, Şehit Fethibey Koleji öğrencilerinin nefesiyle cam boruları semazene çevirdi.

Öğrencilerin nefesiyle cam boruları semazene çeviriyor
Öğrencilerin nefesiyle cam boruları semazene çeviriyor
Bu içerik 2185 kez okundu.

 

  İstanbul'da bir atölye işleten Gümüş, Şehit Fethibey İlköğretim Okulu'ndaki öğrencilerin konuğu oldu. Kimya mühendisi olan kardeşiyle birlikte camdan hediyelik eşyalar yaparak geçimini sağlayan Gümüş, nefesi ile şekillendirdiği cam sanatını öğrencilere aktarıyor. Bir hafta boyunca okuldaki bütün öğrencilere cam üfleme kursu verecek olan Veysel Gümüş, öğrencilere cam üflemesini ve camdan neler yapılabileceğini uygulamalı olarak gösteriyor. Yaptığı birbirinden değişik eserler ile dikkat çeken Gümüş, öğrencileri de çalışmalara dahil ederek cama şekil veriyor. Gümüş'ün özellikle sevgi metre adını verdiği vücut ısısıyla hareket eden renkli sıvı ve semazen şekilleri öğrencilerin büyük beğenisini topladı. 
 
             Boru şeklindeki cam parçasını 6 dakika içerisinde bir semazene çeviren Gümüş, bu esnada Mevlana'nın sözlerini hatırlatıyor. Hiçbir özelliği olmayan camın 2 bin dereceyi bulan sıcaklıkla şekil aldığını anlatan Gümüş, "Ben sadece semazenin kollarını ve başını yapıyorum. Kalan kısımları ateşle buluşunca kendiliğinden oluşuyor. Bu da Mevlana Hazretlerinin, (yandım, piştim, oldum) sözünün ne denli özlü olduğunu gösteriyor. Bu cam da ham iken, ateşle buluşunca önce pişiyor sonra kendi kendine şekil alıyor." dedi.
 
              Cam konusunda öğrencileri bilgilendirdiğini daha sonra pratiğe geçerek onlarla camdan şekiller yaptıklarını dile getiren Gümüş, "Öğrencilerle yanmak ve yanarak şekillenmek düsturunu asırlar öncesinden söyleyen Mevlana'nın semazenlerini yaptık." şeklinde konuştu.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)