Beyin ölümü gerçekleşen genç 4 kişiye umut oldu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında yoğun bakımda beyin ölümü gerçekleşen garson gencin organları 4 kişiye umut oldu.

Beyin ölümü gerçekleşen genç 4 kişiye umut oldu
Beyin ölümü gerçekleşen genç 4 kişiye umut oldu
Bu içerik 3279 kez okundu.
Advert

 

Edinilen bilgiye göre Kasım Açıkgözlü(25) 48 FC 261 plakalı motosikleti ile 3 gün önce Taşyaka Mahallesi'ndeki evinden çıktıktan kısa süre sonra kaza yaptı. Gökçen S.'nin kullandığı 21 DR 966 plakalı otomobil şerit ihlali yaparak Açıkgözlü'nün motosikletine çaptı. Çarpışma sonrasında garson olduğu öğrenilen Kasım Açıkgözlü, ağır şekilde yaralanarak özel bir hastanede tedavi altına alındı. Yoğun bakımda tedavisi devam eden Açıkgözlü'nün dün beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların teklifi üzerine Kasım Açıkgözlü'nün babası Müslüm Açıkgözlü, oğlunun organlarının bağışlanmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen Fethiye Sağlık Müdürü Uğur Çomak ve Organ Bağışı Koordinatör Yardımcısı Eyüp Güneş, durumu  Organ Bağışı Koordinasyon Merkezi'ne bildirdi. Nakil bekleyen 4 hastanın sabaha karşı tespit edilmesi ile Açıkgözün karaciğeri, kalbi ve bir böbreği Ege Üniversitesi'nde, böbreklerinden biri Denizli  Pamukkale Üniversitesi'nde bekleyen hastalara nakledilmek üzere Fethiye'den alındı. Kalp ve Karaciğer'in nakli İzmir'den gelen ambulans helikopterle yapılırken böbrekler ise karayolu ile İzmir ve Denizli'ye sevk edildi.

Hastanın beyin ölümü gerçekleştikten sonra Bölge Koordinatör Merkezi ile görüşülüp nakil bekleyen hastaların tespit edildiğini anlatan İlçe Sağlık Müdürü Uğur Çomak, bağışların Organ Bağışı Haftası'nın hemen ardından gelmesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Türk halkının organ bağışı konusunda her geçen gün daha da bilinçli hale geldiğine dikkat çeken Çomak, "Fethiye'de son iki yılda 12 organ bağışı gerçekleşti. Her bir bağışla 5-6 kişi hayat buldu. Bugün de kalp, karaciğer ve bir böbrek Ege Üniversitesi'ndeki hastalara nakledilmek üzere İzmir'e diğer bir böbrekte Pamukkale Üniversitesi'ndeki bir hasta için Denizli'ye götürüldü. Bağışı yapan aileye minnettarız."  dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
MSKÜ rektörlüğüne Prof. Dr. Çiçek atandı
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda
Tekne ve yatlarda çalışacaklar artık eğitim almak zorunda