Fethiye Kalesi'ni müze yapacak protokol imzalanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fethiye Belediyesi tarafından yaptırılacak yeni müzenin yapım protokolünü imzalamak üzere Muğla'nın Fethiye ilçesine geliyor. Bakan ile belediye arasında imzalanacak protokolle harebeye dönen Fethiye Kalesi müze haline getirilecek.

Fethiye Kalesi'ni müze yapacak protokol imzalanıyor
Fethiye Kalesi'ni müze yapacak protokol imzalanıyor
Bu içerik 1619 kez okundu.

Bakanlık bakımsızlık ve terk edilmişlik yüzünden surlarının büyük bölümü yıkılan Fethiye Kalesi'ni müze haline getirecek. Şehrin güneyinde yükselen ve Hristiyanların en önemli ikinci ismi Aziz John'un şövalyelerine ait olduğu sanılan Fethiye Kalesi'ne yapılacak yeni müze için Fethiye'ye geliyor. Perşembe günü ilçede olacak olan bakan, Fethiye Belediyesi tarafından Depboy bölgesine yaptırılacak olan yeni müzenin protokolünü imzalayacak.

Konu hakkında açıklama yapan AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Kültür ve Turizm Bakanı'nın Fethiye'ye verdiği sözleri yerine getirdiğini söyledi. Telmessos tiyatrosunun restorasyon çalışmalarının başladığını hatırlatan Boğa, “Bakanımız Fethiye ilçemizde Debboy bölgesine belediye tarafından yapılacak olan Müze için perşembe günü ilçemize geliyor. Fethiye Belediyesi tarafından yeni yapılacak olan Müze binasının tamamlanmasının ardından mevcut müzenin bulunduğu alan yapılacak olan protokol çerçevesinde Belediyeye devredilecek.” dedi.

Fethiye'de şehrin güneyindeki tepe üzerine kurulu Fethiye Kalesi'nin Aziz John Şovalyeleri'ne ait olduğu rivayet ediliyor. Harabeye dönmüş haldeki kalenin ayakta kalabilen kuzey kısmındaki surlarının temel hizasındaki taşlardan bazılarının Hellenistik, bazılarının da Roma dönemine ait olduğu görülüyor. Günümüze kadar kalabilmeyi başaran kalede belli belirsiz birkaç yazı ile hangi tarihte yapıldığı belli olmayan birde sarnıç bulunuyor. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin geldiği Fethiye'de neredeyse hiç kimsenin uğramadığı Fethiye Kalesi şimdilerde sadece akşamcılara ev sahipliği yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu