Telmessos'u kurtaracak çalışma başladı

Fethiye ilçesinde bulunan ve erken Roma döneminde inşa edilen Telmessos Antik Tiyatrosu'nda restorasyon çalışmaları başladı.

Telmessos'u kurtaracak çalışma başladı
Telmessos'u kurtaracak çalışma başladı
Bu içerik 2333 kez okundu.

 

Roma döneminde yapılan, MS 2. yüzyılda onarım geçiren ve Bizans döneminde arena olarak kullanılan Türkiye'nin denize yakın en eski tiyatrosu Telmessos'u kurtarma çalışmaları başladı. 1957 depreminden sonra sütunları deniz dolgusu olarak kullanılan 1990'lı yıllarda üzerine bina yapılarak tamamen kapatılan tiyatro restore ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Fethiye ziyaretinde sözünü verdiği restorasyon çalışması için 4 milyon 550 bin lira ödenek ayrıldı. Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) kaynaklarından ayrılarak İl Özel İdaresi'ne tahsis edilen ödenek sonrasında başlayan çalışmaların 600 günde tamamlanması hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında ilk olarak Şehit Fethi Bey anıtı yanında bulunan park söküldü. Tiyatro önünden geçen yol trafiğe kapatılarak geçiş güzergahı kordon boyuna verildi.

TİYATRO ROMA DÖNEMİNİ YANSITACAK

Fethiye Belediyesi tarafından hazırlanan mimari projeye göre restore edilecek Telmessos Antik tiyatrosu aslına uygun olarak faaliyet verecek. Projeye göre antik tiyatronun önünden geçen yol deniz kenarına alınıyor. Ayrıca tiyatro önünde bulunan park tiyatroyla birleştirilirken, tiyatronun sahne kısmı Roma dönemindeki gibi gerçeğine yakın şekilde yeniden dizayn ediliyor.

İLGİSİZLİKTEN SÜTUNLARI DENİZE DÖKÜLDÜ

Erken Roma döneminde inşa edilen, MS 2. YY'da onarım geçiren Telmessos Antik Tiyatrosu, turizm kenti Fethiye'nin merkezinde bulunuyor. Bizans döneminde arena olarak kullanılan 6 bin kişi kapasiteli Fethiye Antik Tiyatrosu, Türkiye'nin denize yakın en eski tiyatrosu olma özelliğini taşıyor.

Tiyatro, Fethiye'nin tarihine ışık tutan en önemli eserlerin başında gelmesine karşın ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle şimdilerde varoşların sığınağı haline geldi. 5 bin yıllık geçmişi bulunan Telmessos Antik Tiyatrosu'nun başına gelen tek gerçek ilgisizlik değil. 1960'lı yıllarda sütunları liman dolgu malzemesi olarak kullanılan bu tarihi mekan, 1990'lı yıllara kadar moloz yığınları altında kalmıştı. Hatta üzerine ev yapılarak kaybolması sağlanan Telmessos Antik Tiyatrosu, 1991 yılında yapılan kazı çalışmaları ile yeniden gün yüzüne çıkarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası tranzon sex shop trabzon erotik shop sex shop trabzon rize sex shop sex shop rize rize erotik shop artvin sex shop sex shop artvin artvin sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane erotik shop sex shop gümüşhane sex shop gümüşhane samsun sex shop sex shop samsun giresun sex shop sex shop giresun sex shop ordu ordu sex shop ordu erotik shop sex shop ordu