Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Hastanesi yapılacak

Türkiye'ye tatile gelen turistlerin acil durumlarda sadece özel hastanelerde değil devlet hastanelerinde de hizmet alabilmelerini sağlanacak

Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Hastanesi yapılacak
Fethiye Devlet Hastanesi Turizm Hastanesi yapılacak
Bu içerik 7960 kez okundu.
Advert

 

Sağlık turizminin yaygınlaşması ile birlikte kolları sıvayan Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile devlet hastanelerinin kapısını turistlere açıyor. Türkiye genelinde ilk adımda 20 hastanede uygulanacak sistem ile Turizm hastanesi yapılacak devlet hastaneleri özel hastane gibi hizmet verecek. Yeni sistem kapsamında Muğla’da Fethiye, Marmaris, Bodrum olmak üzere 3 hastane Turizm Hastanesi yapılıyor. Söz konusu hastanelere yabancı dil bilen elemanlar alınacak. Hastaneler yurt dışında özel hastane gibi reklam ve tanıtım çalışmaları yapabilecekler.

 

 

 

Muğla’da önümüzdeki günlerde Turizm Hastanesi yapılacak Bodrum, Marmaris ve Fethiye Devlet Hastaneleri başhekimleri Fethiye’de bir araya geldi. Eksikliklerin giderilmesi ve koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya Muğla İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Sumur Gazezoğlu yaptı. Toplantıda fiyat tarifeleri konusunda görüşmeler yapıldı.

 

Gazezoğlu bakanlığın genelgesiyle alt yapıların hazırlandığını ve 1 ay içinde tamamen hazır duruma geleceklerini ifade etti. Şu anda Türkiye’de 4 ilde bulunan ulaşımı kolay, organizasyonu oturmuş ve marka haline gelmiş 20 hastanede yabancı hasta kabulüne başlanacağını aktaran GAzezoğlu, “Sağlık turizminden farklı olarak çalışacak bu sistemin genel adı turizmde sağlıktır. Sağlık turizminde insanlar tedavi olmak için ülkemize geliyor. Ama bu sistemde insanlar tatil yaparken rahatsızlandıklarında devlet hastanelerine gelip tedavi olabilecekler. Muğla’da bu kapsamda 3 hastane hizmet verecek. Marmaris, Bodrum ve Fethiye Devlet Hastaneleri artık özel hastanelerle rekabet edecek. Yani bu 3 hastanemizi turizm hastanesi yapıyoruz.” dedi.

112 yeniden yapılandırılacak

Öte yandan Muğla merkezli hizmet veren 112 Acil Servis telefon hattının da yeniden yapılandırılacağı bu bağlamda İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça bilen tercümanlar alınacağı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge çerçevesinde her yıl Türkiye'ye gelen 30 milyon turistin acil durumlarda devlet hastanelerinden daha iyi şartlarda hizmet alması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Deniz Altına Kamp Kurup Çay Keyfi Yaptı
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)
Ölüdeniz semalarında klarnet ziyafeti (Video haber)